Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

SANATORIUM W DOMU


Proste zabiegi naturalne


Wśród codziennych dolegliwości są takie, którym można zaradzić lub wspomóc ich leczenie bardzo prostymi zabiegami. Kompresy, plastry z gorczycą, płukanie oka i inne możemy bez obaw stosować w warunkach domowych, z zastrzeżeniem, że należy przestrzegać podstawowych zasad i zaleceń.


Kompresy

Kompresami nazywamy okłady pod ceratką, mające na celu rozgrzanie danej partii ciała. Stosuje się je przeważnie na klatkę piersiową u dzieci w stanach przeziębieniowych z towarzyszącym kaszlem. Głębokie przegrzanie powoduje czynne przekrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, które zwiększa liczba krwinek białych likwidujących stan zapalny. Przed przystąpieniem do zabiegu - szczególnie u osób z wrażliwą skórą, a także u dzieci i w przypadkach wielokrotnego stosowania kompresów - należy skórę lekko natrzeć wazeliną lub kremem, by ją ochronić przed zmacerowaniem naskórka.

Na wskazaną okolicę kladziemy gazę, uprzednio lekko zamoczoną w cieplej wodzie. Niekiedy - dla wzmocnienia dzialania drażniącego i przegrzewającego - nalewa się dodatkowo na zmoczoną tkaninę kilka kropel czystego spirytusu. Tak przygotowany okład przykrywamy ceratką lub materiałem z tworzywa sztucznego, np. z opakowań tekstylnych. Na wierzch stosujemy watę lub flanelę i całość bandażujemy. Kompres zakładamy na kilka godzin, najlepiej na noc, gdy chory wykonuje mniej ruchów. Jest to szczególnie istotne u dzieci i chorych pobudzonych ruchowo.

Kataplazmy

...


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF