Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Przed wyjazdem za granicę


Przed wyjazdem za granicę należy uzyskać informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju do którego się wybieramy.


Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, a wręcz przeciwnie, jest jednym z powodów, dla których należy rozszerzyć zakres szczepień. Diabetycy mają 2-krotnie większe ryzyko zachorowania na WZW B niż osoby zdrowe. Są też dużo bardziej narażeni na wystąpienie inwazyjnej choroby pneumokokowej, a także powikłań pogrypowych (Szczepienia ochronne uwzględnione są w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego). Jeśli planujmy podróż za granicę warto wcześniej uzyskać informację o wymaganych szczepieniach. W przypadku wyjazdów do krajów strefy tropikalnej niezbędna jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, co pozwoli uzyskać informacje nt. zasad przygotowania się do wyjazdu i pobytu w kraju docelowym. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii.

W zależności od sytuacji panującej w kraju, do którego się wybieramy (lub w określonym regionie tego kraju) zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:

  • żółta gorączka,
  • dur brzuszny,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • choroba meningokokowe,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wścieklizna.

...


...pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF