Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

MEDYCYNA METABOLICZNA


Samokontrola glikemii


Przewlekły, ale jednocześnie ?ostry? ? wymagający codziennego, umiejętnego wykonywania czynności leczniczych ? system kontroli cukrzycy opiera się w pierwszym rzędzie na samokontroli glikemii.


Wybór glukometru do planowej, długotrwałej samokontroli – nowe możliwości Trzeba zaznaczyć, że producenci glukometrów stale wprowadzają unowocześnienia i pomysły technologiczne, które mają ułatwić pacjentowi posługiwanie się glukometrem i zmniejszyć ryzyko wystąpienie błędów.

Są to:

  • glukometry małe i lekkie, mające duży wyświetlacz i sygnalizację dźwiękową, czas pomiaru krótszy (kilka sekund), potrzeba do badania mniejszej ilości krwi (kilka mikrolitrów)
  • automatyczne kodowanie (pojedynczy pasek testowy przekazuje do glukometru dane o serii pasków lub też eliminacja kodowania)
  • rozróżnia się glukometry

fotometryczne (kalorymetryczne) i elektrochemiczne. Ten drugi rodzaj to nowsza technologia. Przy wyborze glukometru należy brać pod uwagę kolejno:

Wielkość, wygląd, cenę, gwarancję, możliwość wymiany, a także dodatkowe funkcje aparatu; widoczność odczytu wyników i sposób wyświetlania funkcji aparatu; sygnalizację błędów obsługi i błędów analitycznych; alarmy dźwiękowe; łatwość obsługi; sposób utrzymania aparatu w czystości; baterie i ich wymianę; rejestrację danych i sposób ich wprowadzania oraz odczytywania; warunki przechowywania aparatu; warunki prawidłowego działania aparatu; łatwość kalibracji; możliwość podłączenia do komputera, pamięć i wyposażenie w program informatyczny.

Interesującym przykładem glukometrów wykorzystujących nowe możliwości techniczne i wprowadzających nowe wartości do samokontroli jest Diagnostic Gold System. Zostało to docenione przez pacjentów. W dużym plebiscycie pacjenci przyznali temu systemowi pierwsze miejsce.

Glukometr tego systemu jest specjalnie przystosowany do sprawnego i wygodnego użytkowania. Nie wymaga odrębnego kodowania, o zakresie pomiarów glikemii 10-600 mg/dl. Skalibrowany na stężenie  glukozy w osoczu krwi żylnej. Do badania pobiera się bardzo małą kroplę świeżej krwi o objętości rzędu 0,9 μl i czasie pomiaru 5 sek, w pamięci przechowuje 500 pomiarów, które można w różny sposób odczytać. Jego dokładność pomiaru jest zgodna ze standardem ISO 15197. Pobieranie krwi do glukometru odbywa się przez zasysanie dokonywane w specjalnie przystosowanych paskach. Alarmuje o ryzyku hipoglikemii i hiperglikemii (automatyczne komunikaty), w jego programie jest także wiele innych funkcji umiejętnie opisanych w wyczerpującej instrukcji użytkownika oraz do możliwej edukacji za pomocą infolinii. Elektroda pasków jest wykonana ze złota, co zmniejsza ryzyko zakłóceń.

Samokontrola glikemii w ujęciu informatycznym – wyznaczanie trendów oraz innych cech i zależności pomiarów glikemii

Przy wielokrotnym wykonywaniu pomiarów glikemii w ciągu dnia oraz tygodni i miesięcy otrzymuje się bardzo dużą liczbę informacji, które należy racjonalnie usystematyzować i w pełni wykorzystać do podejmowania decyzji leczniczych. Samokontrola wzbogacona o analizę komputerową wyników umożliwia wprowadzenie bardziej skutecznych zmian w leczeniu.

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF