Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Samokontrola


Czy będąc leczonym insuliną można spożywać alkohol i jaki to ma wpływ na poziomy cukru we krwi?

Spożywanie alkoholu w cukrzycy w zasadzie w każdej jego postaci jest przeciwskazane, a zwłaszcza w leczonej insuliną. Alkohol powoduje zahamowanie produkcji glukozy w wątrobie i jej uwalnianie do krwioobiegu, co może prowadzić do ciężkich niedocukrzeń. W sytuacjach naprawdę wyjątkowych wypicie lampki wytrawnego wina lub szampana, przy jednoczesnym spożywaniu pokarmu, jest dopuszczalne. Ale tylko w sytuacjach wyjątkowych. Moje wyniki uzyskiwane na własnym glukometrze dość znacznie różnią się od tych z laboratorium w przychodni.

Jak sprawdzić glukometr?

Poza zaleceniami producenta do okresowej kontroli wykonywanej za pomocą suchych wzorców lub płynów z oznaczonymi stężeniami cukru, można dokonać równoczesnego badania tej samej próbki krwi w laboratorium i wyniki porównać. Należy jednak pamiętać, że w większości naszych laboratoriów do analizy pobierana jest krew żylna, podczas gdy samokontrola oparta jest na badaniu krwi włośniczkowej, w której poziom cukru może być większy nawet o 20%.

Czy w ocenie wyrównania cukrzycy pomiary cukru w moczu spełniają taką samą rolę jak oznaczanie cukru we krwi?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF