Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Zrzucamy wagę


Spalamy kalorie


Nadwaga i otyłość jest sygnałem do zmiany trybu życia, szczególnie do korekty diety, jak i zwiększenia aktywności ruchowej. Teoretycznie wszyscy o tym wiedzą lecz w praktyce zachowujemy spokój i bierność. Dotyczy to nie tylko pacjentów ale też i lekarzy pierwszego kontaktu, którzy często nie zwracają uwagi na widoczne objawy zespołu metabolicznego.


Jeśli pacjent zgłosił się z bólem gardła, lekarz leczy dolegliwość i nie zwraca uwagi na otyłość, a tym bardziej nie docieka jej przyczyny. Tym czasem zespół metaboliczny jest czynnikiem prognozującym rychłe wystąpienie cukrzycy typu 2 i powikłań sercowo-naczyniowych. Tyle tylko, że wówczas pacjent, który wróci do lekarza z takimi objawami wymaga intensywnego leczenia. Jedyną metodą profilaktyki cukrzycowej jest stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym (dieta śródziemnomorska) oraz odpowiedniej dawki ćwiczeń ruchowych. Nie od dziś wiadomo, że duża wydolność krążeniowo-oddechowa korzystnie oddziałuje na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejsza umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ćwiczenia fizyczne są głównym czynnikiem wpływającym na wydolność organizmu i są skuteczne w redukcji otyłości. Wprawdzie nie obliczono dokładnie dziennej dawki wysiłku fizycznego pozytywnie wpływającego na metabolizm ale bezsprzecznie stwierdzono, że aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie BMI i wydatnie zmniejsza wartość tętniczego ciśnienia skurczowego.

Codzienny ale konsekwentny spacer, podczas którego pokonujemy ok. 5 km jest wystarczający aby wyniki „kuracji” były widoczne. Dotyczy to zarówno ludzi młodych, jak i starszych, tych z nadwagą i otyłych, jak też osób zdrowych.

...


...pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF