Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Stan przedcukrzycowy i co dalej?


Stanem przedcukrzycowym określa się zaburzenia metaboliczne pod postacią nieprawidłowej glikemii na czczo (IFG – ang. Impaired Fasting Glucose) lub nieprawidłowej tolerancji glukozy (IGT – ang. Impaired Glucose Tolerance). Jeśli stężenie glukozy we krwi na czczo mieści się w zakresie od 100 do 125 mg/dl (5,6–6,9 mmol/l), stan ten nazywamy nieprawidłową glikemią na czczo, określaną często przez lekarzy mianem prediabetes


Stężenie glukozy we krwi rano, na czczo mieszczące się w przedziale od 100 do 125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki i wykonania testu obciążenia 75 g glukozy. Lekarz widząc taki wynik powinien zlecić wykonanie testu. Badanie to powinno opierać się na pobraniu krwi żylnej. Warto pamiętać, że glukometr – oceniający stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, który ma pewien zakres błędu nie jest narzędziem służącym do rozpoznawania cukrzycy, a jedynie przyrządem służącym do jej monitorowania. 

Wielu z nas często zastanawia się, jak można w najbardziej odpowiedni sposób zdefiniować stan przedcukrzycowy, a właściwie mechanizmy, które do niego prowadzą? Jako prediabetes określa się stan metaboliczny, który odzwierciedla upośledzoną kompensację odpowiedzialnych za produkcję insuliny komórek B trzustki,. U podłoża tego procesu leży zjawisko insulinooporności, a istotnymi przyczynami tego zaburzenia są często niewłaściwa dieta, brak odpowiedniej aktywności fizycznej, czy nadmierna masa ciała.

Zatem warto zastanowić się, czy określana często mianem nowoczesnej – medycyna XXI wieku zna skuteczny sposób na wyleczenie stanu przedcukrzycowego? Bowiem, grzech zaniechania, jakim jest niepodjęcie żadnych działań profilaktycznych z dużym prawdopodobieństwem w niezbyt odległej przyszłości doprowadzi do rozwoju cukrzycy.

Czy laboratoria wprowadzają pacjentów w błąd?

...


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF