Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ROZMOWA Z AUTORYTETEM


Stwardnienie rozsiane. Choroba o stu twarzach


Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Andrzejem Głąbińskim, kierownikiem Kliniki Neurologii i Udarów Mózgu USK im. WAM w Łodzi


Czy powinniśmy się bać stwardnienia rozsianego (SM)?

Obecnie choroba ta nie jest tak niebezpieczna jak choćby  dwadzieścia lat temu. Pacjenci mogą korzystać z wielu leków - w Polsce zarejestrowanych jest ich kilkanaście.

Ale przecież nadal medycyna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć stwardnienia rozsianego.

To prawda, ale dostępne leki pozwalają znacząco spowalniać rozwój choroby, a w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się nowe specyfiki, które potrafią ją zatrzymać.

Czym właściwie jest ta choroba?

To schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego, mogące prowadzić z czasem do trwałego inwalidztwa. Choroba najczęściej zaczyna się w wieku 20 -40 lat i jest najczęstszą przyczyną nieurazowego inwalidztwa u młodych osób. Przyjmuje się, że jest to schorzenie autoimmunizacyjne, co oznacza, że układ odpornościowy człowieka niszczy jego własny układ nerwowy.

Dlaczego stwardnienie rozsiane nazywa się czasem chorobą o stu twarzach?

Bo wydaje się, że nie jest to jedna choroba i u każdego pacjenta może ona przebiegać na różne sposoby. Sama nazwa sugeruje, że do zmian chorobowych dochodzi na różnych miejscach mózgu i rdzenia kręgowego, co wywołuje różne objawy kliniczne. Ponadto pojawienie się objawów jest „rozsiane“ w czasie. Choroba zazwyczaj przebiega w sposób falujący, co oznacza, że po tzw. rzucie choroby (wystąpienie objawów) następuje jej remisja, czyli poprawa stanu zdrowia. Jedni chorzy mają takich rzutów nawet po kilka w ciągu roku, ale są i tacy, którym zdarzają się one raz na 10 lat. To sprawia, że diagnozowanie tego schorzenia nie jest łatwe.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie?

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF