Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Systematycznie przyjmowane działają skutecznie


Obok leków farmakologicznych ogromne znaczenie ma zmiana sposobu odżywiania, aktywny wypoczynek, umiejętność radzenia sobie ze stresem, eliminacja nałogu palenia papierosów. Tylko systematycznie przyjmowane leki działają skutecznie.


Zgodnie z zaleceniami WHO u młodszych osób z łagodnym nadciśnieniem należy utrzymywać ciśnienie w granicach 120130/80 mmHg, natomiast u osób w starszym wieku poniżej  140/90 mmHg. W celu zapobiegania powikłaniom naczyniowym w przebiegu cukrzycy, bardzo ważne jest uzyskanie oraz utrzymanie wartości ciśnienia na poziomie nie większym niż 135/85 mmHg.

Jak rozpoznać czy lek działa właściwie?

Lek powinien być dobrze tolerowany przez organizm. 0 doborze leku decydują między innymi: wiek chorego, stopień zaawansowania choroby, obecność powikłań lub innych jednostek chorobowych. Aby ustalić, czy leki działają skutecznie, należy przyjmować je systematycznie przez okres co najmniej jednego, dwóch tygodni w ustalonych przez lekarza dawkach. Nie wolno samodzielnie zmieniać dawki lub rodzaju leku. Gdy wysokie ciśnienie nadal się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza w celu zmiany dawki leku, wykonania dalszych badań diagnostycznych lub zastosowania dodatkowego leku obniżającego ciśnienie tętnicze krwi.

Monoterapia

U chorych z łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniem leczenie rozpoczyna się od zastosowania jednego leku hipotensyjnego. Taka metodę leczenia nazywamy monoterapią. Jest ona skuteczna u około 50% pacjentów. Jej zaletą jest wygoda dla pacjenta, niski koszt oraz bardzo niski odsetek działań niepożądanych ze strony leku. W przypadku nieskuteczności leku zwiększa się jego dawkę lub podejmuje próbę zastosowania leku o innym mechanizmie działania lub wprowadza się dodatkowo kolejny lek. Jest to tak zwana terapia skojarzona. W ciężkim nadciśnieniu zachodzi niekiedy konieczność zastosowania trzech lub nawet czterech leków o różnym sposobie działania. Zaletą tej metody leczenia jest możliwość zastosowania bardzo małych dawek leków oraz zmniejszenie w ten sposób częstości występowania działań niepożądanych.

Mechanizm działania leków

Wartości ciśnienia tętniczego krwi zależą od wielu czynników. Ciśnienie tętnicze krwi jest siłą, która wywiera nacisk na naczynia krwionośne, a powstaje w czasie przepływukrwi przez te naczynia. W organizmie  człowieka istnieją mechanizmy regulujące ciśnienie tętnicze krwi. Należą do nich: ilość krążącej krwi, czynność nerek, stan naczyń krwionośnych, hormony produkowane w nerkach, naczyniach krwionośnych, nadnerczach, mózgu oraz sercu.

Kiedy leki działają mniej skutecznie?

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF