Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

OD REDAKCJI


Tanie jest najdroższe


Mówi się, że zrewolucjonizowały leczenie cukrzycy. Ciągły wlew podskórny poprawia nie tylko jakość życia młodym ludziom dotkniętym tym schorzeniem, zwłaszcza tym aktywnym zawodowo, fizycznie. Pozwala na dobre wyrównanie glikemii.

Refundowanie w Polsce pomp insulinowych dzieciom, a od niedawna także młodzieży do 26. roku życia, to wielkie dobrodziejstwo. Tym bardziej, że nasze państwo nas nie rozpieszcza; płacimy spośród obywateli krajów Unii Europejskiej najwięcej za leki (80 proc. ich ceny, podczas gdy Holendrzy leki na receptę otrzymują bezpłatnie). Dobrodziejstwem jest też refundowanie osprzętu do tych urządzeń (wkłucia i dreny), choć tylko do wysokości 300 zł na miesiąc. No, ale jeśli porównamy się z pacjentami w innych krajach UE, to już zadowolenie znika. Większość krajów Unii refunduje osobiste pompy insulinowe wszystkim, niezależnie od wieku, dla których to wynika ze wskazań medycznych. Na dodatek u nas liczba pomp dostępnych w ramach refundacji NFZ jest ograniczona zasobnością środków finansowych Funduszu.

Nic więc dziwnego, że na marginesie leczenia cukrzycy pojawił się handel osobistymi pompami insulinowymi i osprzętem do nich. I nie jest to łamaniem prawa. Jak szeroki jest to margines? Nie wiadomo. Wydaje się jednak, iż niewielki.

Jak wielki odsetek robi to z biedy? Z pewnością nie sięga nawet jednego promila. No ale jeśli nawet w kilku przypadkach handlem zajmują się nastolatki z biednych domów lub ich rodzice, to jest to skandaliczne. Skazują się, wbrew zaleceniom prowadzącego terapię diabetologa, na leczenie bardziej konwencjonalne i być może utrudniające utrzymanie normoglikemii, leczenie słabiej zapobiegające wczesnym powikłaniom cukrzycowym.

Ktoś, kto sprzedaje (jak cytuję w artykule „Państwo refunduje, pacjent sprzedaje”) przeterminowany osprzęt do pomp, zasługuje jednak na moralne potępienie, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. Jeśli jeszcze znajduje nabywcę, ręce opadają. Wiadomo przecież, że tanie jest najdroższe.


Andrzej Karnowski


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF