Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Contour? plus ONE


Testujemy glukometry


Systematyczny pomiar stężenia glukozy we krwi to jeden z istotnych elementów samokontroli cukrzycy. Dotyczy to osób leczonych zarówno insuliną, jak i innymi rodzajami terapii.


W Polsce dostępnych jest wiele systemów monitorowania stężenia glukozy we krwi. Pomiaru dokonuje  się za pomocą glukometrów. Badania mogą być wykonywane samodzielnie przez osoby z cukrzycą albo przez personel pomocniczy, medyczny.

Do pomiaru stężenia glukozy we krwi używa się świeżej krwi pełnej włośniczkowej uzyskanej z opuszki palca lub z dłoni. Współczesne glukometry to miniaturowe urządzenia wyposażone w nowoczesną technologię pozwalającą szybko i bardzo dokładnie określić poziom cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę często dysponują kilkoma  glukometrami, porównują pomiary i pojawiają się wątpliwości. Każdy glukometr pokazuje inny wynik.

Tak, jak sam pomiar jest prosty to już skomentowanie wyniku jest dla nas zbyt trudne. Wielu chorych nie przestrzega procedury pomiaru, popełnia wiele błędów i nie stosuje się do zaleceń producenta glukometrów lub pasków testowych. Jak się okazuje, na wynik pomiaru ma wpływ nie tylkostan glukometru, rodzaj  nakłuwaczy, sposób przechowywania pasków testowych ale wiele jeszcze innych czynników, o których często sami chorzy zapominają.

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF