Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

JAK W ZDROWIU DOŻYĆ 120 LAT


To prostsze niż nam się wydaje


Najnowsze badania brytyjskich naukowców wskazują, że wbrew powszechnemu przekonaniu spowolnienie procesu starzenia jest już osiągalne i prostsze niż nam się wydaje ? donosi Onet Zdrowie za dziennikiem ?The Daily Telegraph?.


Zdaniem ekspertów z Longevity Science Panel, zespołu naukowego ds. wydłużania życia, ludzie mogliby żyć nawet 120 lat, gdyby częściej uprawiali sport, zdrowo się odżywiali i przyjmowali nowoczesne leki, takie jak statyny.

Już tak proste zmiany trybu życia, jak częstsze zażywanie spacerów, ograniczenie spożywanie soli i cukru, czy przyjmowanie preparatów, które już są dostępne, mogą wydłużyć życie. Członkowie panelu powołanego przez brytyjski rząd uważają, że gdyby populacja stosowała się do zaleceń ekspertów ds. zdrowia, średnia długość życia wydłużyłaby się z 80 do 84 lat, a osoby najzdrowsze i najsprawniejsze mogłyby żyć nawet 120 lat.

Co to jest starzenie

W raporcie pt. „Co to jest starzenie i jak możemy je opóźnić?“ naukowcy analizują procesy wpływające na starzenie i rozważają w jaki sposób można mu zapobiec, np. stosując „cudowne leki“ lub wprowadzając zmiany w zachowaniu.

Naukowcy przewidują, że na „eliksir życia“ przyjdzie nam jeszcze długo czekać, ale zauważyli, że leki dostępne w aptekach (lub nad którymi pracują koncerny farmaceutyczne) w połączeniu z niewielkimi zmianami codziennych zwyczajów mogą już dziś znacząco wydłużyć średnią życia.

- Starzenie to skomplikowany proces biologiczny – tłumaczy Karen Dunnell, przewodnicząca zespołu. – Przyglądamy się biologii starzenia i obserwujemy, co wpływa na zachodzące zmiany. Zauważyliśmy, że długie i zdrowe życie w dużej mierze związane jest z dietą i stylem życia

Ogólnie mówiąc, starzenie charakteryzuje się tym, że wśród starszych członków populacji istnieje większe ryzyko śmierci i choroby, niż wśród młodszych ludzi. Nie jest to nieunikniony etap naszego życia, bo wszystkie komórki mają to samo DNA i zawierają tę samą informację genetyczną, dzięki czemu organizm teoretycznie mógłby funkcjonować prawidłowo w nieskończoność. Niektóre stworzenia morskie w ogóle się nie starzeją.

Błędy w czasie podziału komórek

Starzenie jakiego doświadczamy to skutek błędów zachodzących podczas podziału komórek. Podział komórkowy to podstawowy proces zachodzący u wszystkich żywych organizmów, warunkujący wzrost, rozwój narządów i wymianę uszkodzonych komórek.

...


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF