Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Uchronić pacjentów przed amputacją


Tylko w ub.r. w województwie podlaskim wykonano amputację kończyny dolnej u 110 chorych na cukrzycę. Liczba takich pacjentów od kilku lat systematycznie rośnie. Te statystyki mogłoby zmniejszyć powstanie poradni stopy cukrzycowej. Plan jej powołania w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku już jest.

- Poradnia ma powstać, gdy zakończy się rozbudowa i modernizacja szpitala - mówi prof. Maria Górska, kierownik Kliniki Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych w USK. - To bardzo potrzebna inicjatywa, dzięki której można by zmniejszyć ilość amputacji z powodu powikłań cukrzycy.

Z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w 2008 r. chorych na cukrzycę, znajdujących się pod opieką lekarzy rodzinnych było 29 570, w 2012 roku już 38 115. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. amputacji kończyn dolnych, gdy choroba zaatakuje naczynia krwionośne i doprowadzi do martwicy. Efektem może być tzw. mała amputacja, dotycząca poszczególnych palców czy fragmentu stopy. Gdy u chorego martwica stwarza zagrożenie życia, przeprowadza się tzw. duże amputacje - poniżej i powyżej kolana.

Jak wynika z danych opublikowanych właśnie w perdiodyku Medycyna Metaboliczna, w latach 2009-12 we wszystkich województwach w kraju nastąpił przyrost wskaźnika liczby dużych amputacji. W podlaskiem w 2009 roku było ich 81, rok później - 85, w 2011 już 101, a w ub. roku - 110.

- Takich amputacji powinno być jak najmniej - mówi prof. Maria Górska. - Dotyczą one najczęściej osób bezdomnych i tych, które chorują, ale nie są pod kontrolą specjalisty. Bardzo wiele zaniedbań można by zmniejszyć, gdyby pacjent był pod odpowiednią opieką.


?Gazeta Współczesna?


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF