Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

WSKAŹNIKI STANU TWEGO ZDROWIA


W granicach normy, poniżej normy


Wskaźniki cukrzycy

Glukoza na czczo – co najmniej 10 godzin przed badaniem nie należy nic jeść ani pić. Krew pobiera się w celu dokonania pomiaru cukru, który powinien być transportowany do komórek z przewodu pokarmowego, ale z braku insuliny lub z powodu innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej pozostaje w krwiobiegu i uszkadza różne narządy (nerki, oczy, serce).

Norma na czczo <110 mg/dl (6,1 mmol/l; dwie godziny po posiłku <140 mg/dl.

Przekroczenie normy świadczy o początku cukrzycy lub o upośledzonej tolerancji glukozy, która może być wstępem do tej choroby.

Hemoglobina glikowana – tak określa się kompleks powstały z połączenia glukozy z hemoglobiną zawartą w krwinkach czerwonych. Jest to istotny wskaźnik stabilizacji poziomu cukru w surowicy krwi, obrazujący skuteczność leczenia cukrzycy. Hemoglobina glikowana utrzymuje się przez cały okres życia krwinek czerwonych, czyli około 3. miesięcy.

Norma: < 6,1 proc.

Przekroczenie normy świadczy o złej kontroli poziomu cukru (glikemii), co może być spowodowane niewłaściwą dietą, niesystematycznym przyjmowaniem leków lub źle dobranymi dawkami insuliny.

Wskaźniki miażdżycy

Cholesterol całkowity – jest to substancja tłuszczowa będąca składnikiem błon komórkowych oraz uczestnicząca w produkcji hormonów płciowych. Nie rozpuszcza sie w wodzie i we krwi, aby więc mógł być transportowany do tkanek, musi przyłączyć się do innych substancji, krążących w osoczu. Są nimi lipoproteiny o dużej i małej gęstości.

Norma: do 200 mg/dl (5,2 mmol/l).

Cholesterol HDL (High Density Lipoproteins); lipoproteiny o dużej gęstości, tzw. dobry cholesterol – oczyszczają naczynia ze złogów tłuszczu, przenosząc go do wątroby, gdzie ulega likwidacji.

Norma: 30-90 mg/dl. Dobrze, jeśli kobiety mają >50 mg/dl, a mężczyźni >40 mg/dl.

Cholesterol LDL (Low Density Lipoproteins); lipoproteiny o małej gęstości, tzw. zły cholesterol. Łatwo przywiera do ścianek tętnic, przyczyniając się do zwężenia ich ścian.

Normy: osoby zdrowe 100- 160 mg/dl (ok. 3,5 mmol/l; zaleca się, by pacjenci z chorobą wieńcową lub cukrzycą mieli go <100 mg/dl, a pacjenci z wieloma schorzeniami sercowo- naczyniowymi <70 mg/dl.

Trójglicerydy – to cząsteczki tłuszczu, które powstają w wątrobie, zwłaszcza u osób otyłych i chorych na cukrzycę. Ułatwiają tworzenie zakrzepów mogących zatkać tętnice.

Norma: 60-170 mg/dl (ok. 1,7 mmol/l)

Homocysteina

...


...pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF