Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 16 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

KLIKNIJ , PRZECZYTAJ, DOWIEDZ SIĘ


W sieci o cukrzycy


Metformina chroni układ krążenia u chorych na cukrzycę typu 1.

Metformina jest niekiedy stosowana w cukrzycy typu 1. jako lek wspomagający, który redukuje zapotrzebowania na insulinę i pomaga pacjentom skuteczniej kontrolować masę ciała. W Szkocji metforminę kiedykolwiek przyjmowało 15 proc. chorych na cukrzycę typu 1., a 8 proc. robi to regularnie. Do tej pory nie było jednak jasne, czy w tej populacji diabetyków lek daje także korzyści dotyczące naczyń krwionośnych i serca. Tymczasem to właśnie choroby układu krążenia są najważniejszym czynnikiem negatywnie wpływającym na długość życia osób z cukrzycą.

(www.medexpress.pl)

Długo działające analogi insulin. Dlaczego lekarze je przepisują i komu najbardziej służą?

Cukrzyca, zresztą prawidłowo, kojarzy się głównie ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Jej leczenie opiera się na podawaniu leków, które uwrażliwiają tkanki na insulinę lub na podawaniu insuliny, w zależności od typu cukrzycy i stanu chorego. Wszystko po to by „cukry“ były prawidłowe. Niestety leczenie cukrzycy starszymi insulinami, wiąże się z ryzykiem dużych spadków poziomu cukru we krwi, czyli groźnej dla zdrowia i życia hipoglikemii.

Tak dzieje się u części diabetyków leczonych insuliną NPH, czyli zwykła insuliną o przedłużonym działaniu. Można stosować analogi insulin długodziałających, które nie powodują nocnych epizodów hipoglikemii, ale w praktyce jest to lek dostępny tylko dla części chorych.

Z długodziałających analogów insulin korzystają praktycznie wszyscy pacjenci z cukrzycą typu 1.. Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2., to najczęściej korzysta z tej insuliny ściśle określona grupa chorych, którym przysługuje refundacja tego leku. Są to chorzy, którym nie udaje się wyrównać poziomu glikemii, mimo wcześniejszego intensywnego leczenia i którzy mają epizody hipoglikemii w nocy.

(www.natemat.pl)

Brokuły zawierają związek, który może służyć do kontrolowania poziomu glikemii.

Sulforafan, substancja zawarta w brokułach, może być użyteczna w leczeniu cukrzycy typu 2., mówią badacze z Uniwersytetu Lund w Malmö. Uczeni sprawdzili, jakie efekty daje stosowanie tego związku u pacjentów z cukrzycą.

Szwedzcy naukowcy wzięli pod uwagę profil genetyczny tkanek dotkniętych chorobą i potencjalne leki przeciwcukrzycowe. W szczególności przeanalizowano 50 genów związanych z cukrzycą i 3852 różnych związków. Wśród tych ostatnich najbardziej obiecujące wyniki dał sulforafan, substancja naturalnie zawarta w brokułach i innych warzywach z rodziny krzyżowych.

(www.senior.pl)

Grejpfruty a cukrzyca

...


...pełny artykuł jest na 16 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF