Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Więcej wiesz, dłużej żyjesz


Ukazał się kolejny dzienniczek samokontroli. Jakże inny od tych, z których osoby z cukrzycą mieli okazję korzystać do tej pory. To właściwie książka ? poradnik, choć jest w nim przecież sporo miejsca na zapiski pacjenta.


Autorami „Mojego dziennika domowej kontroli cukrzycy” są niekwestionowane autorytety polskiej diabetologii - Jan Tatoń i Anna Czech, warszawscy profesorowie medycyny. Już tylko ten fakt sprawia, że uwagi na temat samodzielnego wykonywania badań przez chorego, komentarze na temat znaczenia edukacji terapeutycznej w życiu z tą chorobą przewlekłą, podpowiedzi jak oceniać, interpretować wyniki badań nabierają wyjątkowego znaczenia, a przynajmniej powinny.

Autorzy nie zapominają o indywidualnych celach leczenia, które każdemu z osobna wyznacza lekarz prowadzący pacjenta. I przyznają, że nie jest to wcale łatwe, że nie wystarczą ogólne standardy i ustalenia. Przy wyznaczaniu ich zwracają uwagę na osiąganie ich w sposób bezpieczny. Omawiają również udział pacjenta w realizacji planu zaleceń lekarskich, określają, które badania należy zrobić raz w roku i je ocenić, co ułatwia tabela planu takich badań.

Na okładce poradnika-dziennika, wydanego przez Towarzystwo Edukacji Terapeutycznej w Warszawie, prof. Czech i prof. Tatoń zamieszczają znamienną myśl amerykańskiego diabetologa Elliota P. Joslina: „Ci, którzy więcej wiedzą, dłużej żyją”. I temu służy ta książka. A także dążeniu „do rozwoju praktyki leczenia cukrzycy na zasadach  bliskiej, partnerskiej łączności między Pacjentem a Lekarzem”. Wydawnictwo powstało dzięki grantowi firmy „Diagnosis”.


(anka)


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF