Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Witamina „ze słońca”, to za mało


Z badań wynika, że optymalny poziom witaminy D w organizmie ma pozytywny wpływ na zdrowie i może obniżać ryzyko osteoporozy i złamań, chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów złośliwych.


Ostatnie badania wskazują też, że witamina D3 zmniejsza śmiertelność starszych osób, zwłaszcza kobiet z domów opieki. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy Cochrane Library – niezależnej internetowej bazy przeglądów naukowych na ważne tematy medyczne.

Sprawdzono 50 badań spełniających pewne kryteria, które łącznie objęły ponad 94 tys. osób o średniej wieku 74 lata. Wszyscy uczestnicy pochodzili z krajów bogatych. Niemal 80 proc. z nich stanowiły kobiety. Niewielki wpływ na długość życia w badaniach tych część pacjentów zażywała witaminę D średnio przez dwa lata, a część nie stosowała nic lub brała placebo.

Dr Goran Bjelakovic z Uniwersytetu w Niszu w Serbii, współautor tej pracy przeglądowej podkreśla, że witamina D3 redukuje śmiertelność o 6 proc. Oznacza to, że należałoby podawać preparat z tym związkiem 200 osobom przez około dwa lata, by ocalić dodatkowo jedno życie. Wcześniej pojawiały się też doniesienia i sugestie, że zażywanie witaminy D może obniżać ryzyko nowotworu złośliwego. Najnowsza praca nie potwierdziła jednak, by osoby, które to robią rzadziej umierały na raka.

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF