Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


Wszystko na niebiesko


Ponad 350 milionów osób obchodziło Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. 14 listopada lub dni bliskie tej daty, bo związanej z urodzinami Fredericka Bantinga, który wraz Charles?em Bestem jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.


Dzień ten świętowano także w naszym kraju, aby upowszechnić w społeczeństwie przyczyny, objawy, sposoby leczenia cukrzycy i jej powikłań. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób.

Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków tego schorzenia wzrasta i będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte szybkie działania prewencyjne. Tegoroczne obchody przebiegały po raz trzeci pod hasłem „Cukrzyca: Chrońmy nasza przyszłość”. Ich główna idea zawierała się zawołaniu „Zdrowy styl życia i cukrzyca”. W wielu krajach odbywały się „niebieskie śniadania”, nie tylko dla diabetyków. Zdrowe odżywianie rozpoczyna się od śniadania – przypominała Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF). Niebieskie dlatego, że kolor ten przypisany jest cukrzycy. A od śniadania zaczyna się dzień. Zdrowe śniadanie rozpoczyna dietę cukrzycową.

W całym kraju z okazji XXIII Światowego Dnia Cukrzycy odbyły się setki imprez. Na przykład w Warszawie w nocy z 13 na 14 listopada przeprowadzono niezwykły Wielki Nocny Bieg. Rondo przy Rotundzie pokonywano 23 razy. W Krakowie 15 listopada odbył się „Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi“. Na Małym Rynku po marszu występowali akrobaci, prezentowali się tancerze, odbywały się konkursy. Chętni mogli zmierzyć sobie w namiocie  stężenie cukru we krwi.

Po raz kolejny z okazji ŚDWzC dominował kolor niebieski. Organizacje pacjenckie, samopomocowe związane z cukrzycą pokazały swoją determinację: setki gmachów, obiektów zostało wieczorem oświetlonych na niebiesko.

W Gdańsku na przykład skąpany światłem został budynek Katowni, w nocy z 14 na 15 listopada – Ratusz Miejski w Nowogardzie.

Na niebiesko oświetlono m.in. targowisko miejskie w Środzie Wlkp., Urząd Miejski w Szubinie, Dąbrowie Górniczej, ratusz w Zduńskiej Woli… Niemal cała Polska była na niebiesko.


(ak)


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF