Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

OD REDAKCJI


Wyciąganie ręki do seniorów


Nie ma zdrowych 75-latków. Cena jaką przychodzi im płacić za swoje leczenia schorzeń najczęściej przewlekłych jest wysoka, częstokroć przekraczająca ich dochody. Z części leków zmuszeni są rezygnować.

W ub. roku 3 miliony pacjentów powyżej 75. roku życia wydało 4,3 mld zł, z czego państwo pokryło 1,7 mld (według danych firmy IMS Health). To oznacza, że miesięcznie każdy z nich zostawiał w aptekach blisko 120 zł. Oczywiście dane te obejmują ceny detaliczne brutto i dotyczą jedynie leków na receptę (Rx). Najczęściej stosowanych w chorobach przewlekłych. Także cukrzycy, ale i w leczeniu schorzeń sercowo- naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii…

Rząd usiłuje uspokoić opinię publiczną i zapewnia, że wywiąże się z obietnicy składanej podczas kampanii wyborczej, że ta grupa seniorów otrzyma bezpłatne lekarstwa. Czy wszyscy, bez względu na dochody? Od kiedy? Wreszcie: jakie leki dla seniorów będą dostępne bezpłatnie? Bo na pewno nie wszystkie.

Minister z mównicy sejmowej stwierdził, że będą to te, „które są blisko limitu - na ryczałt i z nieco wyższym współpłaceniem“. Można to odczytać, iż chodzi o leki tanie, a jeśli już te droższe, to takie „przypisane do starości”. Czy może to dotyczyć preparatów insulinowych? Wątpię, przecież insuliną leczy się głównie typ 1. cukrzycy. No ale coraz częściej włącza się do leczenia nią pacjentów z cukrzycą typu 2. No a jeśli, to jakie insuliny. Na pewno dotyczyć to będzie tych preparatów najtańszych, nie zawsze najbardziej wskazanych dla każdego seniora.

Minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że leki zakwalifikowane jako bezpłatne dla osób w wieku 75+ znajdą się w specjalnym wykazie na liście refundacyjnej. Będą to specyfiki najtańsze (na ryczałt lub z niską dopłatą), przede wszystkim środki, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia. Na ten cel zostanie przeznaczonych w tym roku 125 milionów zł, w przyszłym ponad 560 mln, a w następnych latach – więcej.

Rząd nie wykazuje się w tej sprawie szybką pracą. Nie widać, żeby pracował nocą. Najwcześniej, mimo że Rada Ministrów przyjęła 9 lutego projekt ustawy o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75. roku życia, można spodziewać się, że wykaz pojawi się w obwieszczeniu szefa resortu zdrowia pod koniec lata. Pierwszy taki wykaz leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

Chory niewiele potrzebuje, ale dużo kosztuje. W wieku podeszłym nie da się uniknąć chorób, ale można życie z nimi uczynić znośniejsze. Bez pieniędzy trudno się choruje. I choćby tylko dlatego warto wyciągnąć rękę do seniorów. Nie skazujmy ich na przedwczesny pogrzeb, choćby bezpłatny…


Andrzej Karnowski


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF