Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

WIEDZIEĆ WIĘCEJ, TO DŁUŻEJ ŻYĆ


Zabójca naczyń


?Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy/Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy? ? śpiewała 7 czerwca br. 9-osobowa grupa wokalna z Samborowa na otwarciu Krajowej Konferencji Diabetologicznej w Ostródzie.


I te słowa Marka Grechuty z piosenki „Dni, których jeszcze nie znamy” mogły być symboliczne dla edukacji wielu chorych. W Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie spotkało się około 250 osób z cukrzycą, nie tylko z Warmii i Mazur. Koło Gminne Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Ostródzie z siedzibą w Samborowie przygotowało i przeprowadziło Ogólnopolski Dzień Diabetyka, którego program niemal w całości wypełniła konferencja pn. „Cukrzyca zabójcą naczyń”.

Współorganizatorem spotkania był Zarząd Główny PSD. Nadzór medyczny nad konferencją objęła prof. dr hab. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konferencję pod tym złowieszczo brzmiącym tematem otworzyła prezeska koła Elżbieta Miecznik wraz z prezesem Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzejem Baumanem.

Widzieć jak najdłużej

Cykl wykładów dla osób z cukrzycą rozpoczęła prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz. „Cukrzycowa choroba oczu - chcemy widzieć jak najdłużej” – brzmiał temat jej wystąpienia. – Nie ukrywam, że ja jestem autorką tego hasła („Cukrzyca zabójcą naczyń” - dop. AK) – mówiła. – Choroba ta przebiega bardzo skrycie. Mam na myśli te wszystkie powikłania, o których będziemy dziś mówić, powikłania oczne, nerkowe, stopy, sercowo-naczyniowe, udary mózgu… Właściwie to niemal nie ma części naszego organizmu, który by nie był obciążony cukrzycą.

...


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF