Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

DERMATOLOG WYJAŚNIA


Zakażenia grzybiczne


Zaburzenia metaboliczne, jakie zachodzą w organizmie osoby chorej na cukrzycę prowadzą bardzo często do zaburzenia mechanizmów odpornościowych. Stąd też cukrzycy szczególnie podatni na zakażenia bakteryjne i grzybicze.


Jednym z niebezpiecznych zakażeń jest zakażenie gronkowcowe, szczególnie skóry i tkanek miękkich, kości i stawów oraz ciężkie zakażenia ran pooperacyjnych. Nawet łagodne postacie zakażeń mogą prowadzić groźnych w skutkach chorób. Warto pamiętać, że także nosicielstwo gronkowców wśród chorych leczonych insuliną jest znacznie większe niż w przypadku ludzi zdrowych. Niemal każde zakażenie gronkowcowe u chorych z cukrzycą ma bardzo ciężki przebieg.

Zakażenia bakteryjne i grzybiczne

Niezwykle często występują też zakażenia dróg moczowych z odmiedniczkowym zapaleniem nerek, a także zakażenia dróg żółciowych i tkanek miękkich. Leczenie jest bardzo trudne, a choroba ma tendencję szybkiego szerzenia się. Obok zakażeń bakteryjnych stwierdza się szczególnie predyspozycje do zakażeń grzybiczych. Mogą one obejmować każdy narząd i prowadzić do zakażenia uogólnionego. Szczególną postacią zakażenia grzybiczego, zwłaszcza u chorych z zaniedbaną cukrzycą jest zygomykoza. Grzyby dostają się przez inhalację do górnego odcinka dróg oddechowych i powodują zakażenie błony śluzowej nosa, podniebienia, zatok i oczodołów. Następnie dochodzi do inwazji tętnicy ocznej szyjnej wewnętrznej z tworzeniem się zakrzepów. Proces ten rozszerza się na tkankę mózgową bezpośrednio z zatok lub poprzez naczynia krwionośne i nerwy czaszkowe. Zapalenie zatok, podniebienia szybko przenosi się na układ nerwowy. Następuje m.in. obrzęk powiek, dołączają się inne objawy ze strony układu nerwowego ze śpiączką włącznie. Zapalenia grzybicze mogą powodować złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego, a także inne powikłania.

Dermatofity i drożdżaki

Inną pułapką są grzybicze zakażenia skóry, wywoływane przez jeden z wielu rodzajów grzybów, zwanych dermatofitami lub drożdżakami. Pożywką dla nich jest kreatyna - główny składnik paznokci, włosów, powierzchniowych warstw skóry.

...


...pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF