Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Zależni od innych


Boimy się tej choroby wszyscy. Niektórzy bardziej niż raka. Kiedy pojawiają się wyraźne objawy, mózg chorego ma zniszczenia przekraczające 60 proc. Na chorobę Alzheimera wciąż nie ma lekarstwa.


Szacuje się, że na jakiś rodzaj demencji cierpi na świecie co najmniej 35 mln osób. Z każdym rokiem ich liczba powiększa się. Tym bardziej że wiedza na ten temat w większości rejonów świata jest coraz powszechniejsza. Tak jak coraz więcej wiemy na temat obecności w tkance mózgu złogów białka zwanego beta-amyloidem i profilaktyki alzheimera. Niedawne badania wskazują, że pierwsze zmiany w mózgach osób narażonych na wystąpienie w podeszłym wieku choroby Alzheimera pojawiają się już w ich młodości. Jeśli nie uda się wyeliminować odpowiedzialnego za to genu, być może nie będziemy w stanie opracować skutecznej metody walki ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi.

Najczęściej występującą odmianą tego schorzenia jest tzw. późna postać alzheimera, zauważalna dopiero po 65. roku życia. Jednakże wówczas, na ogół po kilkunastu latach choroby, zaczynają się sklejać ze sobą kolejne cząsteczki białka, tworząc złogi niszczące neurony - elektrycznie pobudliwe komórki zdolne do przetwarzania i przewodzenia informacji.

Człowiek w takim stanie nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy co chwilę trzeba analizować setki bodźców. Osoba z cukrzycą, zwłaszcza insulinozależną, z demencją, otępieniem starczym, alzheimerem na pewno sama sobie nie poradzi.

...


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF