Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 26 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Zanim wyjdziesz na długi spacer


Stopy są dla diabetyków powodem do nieustannych zmartwień, ponieważ nawet najmniejsze otarcie naskórka może być przyczyną wszelkiego rodzaju powikłań, głównie zgorzeli, prowadzącej do amputacji chorej kończyny.


Dlaczego tak się dzieje? Otóż w przebiegu cukrzycy, zwłaszcza niewyrównanej, rozwijają się zmiany w obrębie małych i dużych naczyń krwionośnych oraz we włóknach nerwowych. Te ostatnie powodują w obrębie kończyn zaburzenia czucia, dotyku(odczuwanie bólu, temperatury), osłabienie bądź zniesienie niektórych odruchów nerwowych. Noszą one nazwę polineuropatii obwodowej. W połączeniu ze zmianami w naczyniach krwionośnych, szczególnie zaawansowanych, mogą prowadzić do tzw. stopy cukrzycowej, czyli trudno gojącego się owrzodzenia, a nawet martwicy tkanek. W takim przypadku leczenie zachowawcze może być nieskuteczne i konieczna jest interwencja chirurga, polegająca na usunięciu zmienionych tkanek.

Zmiany chorobowe w obrębie kończyn dolnych mogą pojawiać się zarówno u chorych przyjmujących insulinę, jak też u przyjmujących doustne leki hipoglikemizujące Jak szacują specjaliści, 75 procent tych zaburzeń mogłoby nie powstać, gdyby diabetycy systematycznie stosowali proste zasady higieny i zapobiegania, zwłaszcza, że na początku zmiany te są z reguły ograniczone.

Przedstawiamy główne zasady pielęgnowania stóp. Jeżeli będziemy konsekwentnie ich przestrzegali – wiele dobrego możemy zrobić dla siebie.

Obserwacja

Oglądamy każdego dnia swoje stopy. Szczególnie, gdy występuje upośledzenie czucia. O tej dolegliwości należy bezwzględnie poinformować lekarza. Przy dobrym oświetleniu dziennym lub sztucznym przyjrzyjmy się skórze, paznokciom, a szczególnie skórze między palcami stopy.

Mycie stóp

Codziennie starannie myjemy stopy z użyciem dobrego mydła, w letniej (poniżej 37 º C) i bieżącej wodzie. Dokładnie spłukujemy wszelkie resztki mydła, następnie osuszamy miękkim ręcznikiem, zwłaszcza między palcami. Uwaga: mycie stóp w gorącej i nie przepływającej wodzie zmiękcza skórę w miejscach jej zrogowacenia lub w okolicy pęknięć, co sprzyja przenikaniu bakterii i może zapoczątkować infekcję.

Pielęgnowanie skóry

...


...pełny artykuł jest na 26 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF