Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Zimą i jesienią nad morze?


Przecież nie można wtedy rozłożyć się na kocyku w pełnym słońcu i leniuchować na piasku, można jednak Oddychać (przez duże „O”).


Nie zdajemy sobie sprawy jak klimat morski w okresie jesienno-zimowym korzystnie wpływa na działanie naszego organizmu. Oddychanie to podstawowa czynność życiowa, nie liczy się sam proces ale też jakość powietrza jakim oddychamy. Codzienne otocznie niestety obfituje w liczne zanieczyszczenia, spaliny, wyziewy fabryk, zwiększoną ilość dwutlenku węgla w atmosferze, nie działa to oczywiście pozytywnie na nasze funkcjonowanie. W tym wypadku pobyt nad morzem jest o tyle dobry, że dominuje tam wiatr północny niosący masy powietrza przez całe morze, wiatr który oczyszcza to co przynosi, dodatkowo jest filtrowany przez naturalne otoczenie lasu sosnowego i trafia do naszych płuc. Unoszone są cząsteczki jodu niezbędne do poprawnego funkcjonowania tarczycy, a co za tym idzie prawidłowego działania mechanizmu jakim jest organizm człowieka. Jod potrzebny jest aby regulować metabolizm (tłuszcz szybciej jest spalany), mieć więcej energii fizycznej i umysłowej. Ponadto ten pierwiastek okazuje się niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci. Łebski klimat działa wtedy jak uodparniająca szczepionka. Wiatr nadbałtycki, który jest zazwyczaj silny oraz zmienność temperatur doskonale hartują organizm, ten klimat wymusza,  aby ciało się przystosowało i przez to pobudza jego funkcjonowanie. Silny wiatr wraz z wysokim ciśnieniem dodatkowo dotlenia komórki ciała, pobudza układ nerwowy, mięśniowy, krążenie i rytmizuje pracę serca (musi ono bić trochę mocniej). Ważna również jest słona woda, zimą raczej się nie wykąpiemy w morzu, jednak fale rozbijające się o brzeg wyrzucają w powietrze drobinki wody, które są wdychane i odnawiają tkanki płucne, poprawiają funkcjonowanie oskrzeli, krtani i pogłębiają oddech. Jest to dużo korzystniejsze od barów tlenowych i innych zabiegów w salonach SPA.

...


...pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF