Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PYTANIA O CUKRZYCĘ


Złe i dobre poziomy


Niekiedy miewam przed posiłkiem bardzo niski poziom cukru we krwi, nawet poniżej 50 mg%. Czy powinienem zatem opuścić jedną dawkę insuliny? A może lepiej byłoby zjeść większy posiłek?

W tej sytuacji najwłaściwszym postępowaniem byłoby zmniejszenie dawki insuliny krótkodziałającej o 2-4 j i rozpoczęcie jedzenia tuż po zastrzyku. Zwróć uwagę, aby w składzie posiłku było 10-20 g węglowodanów szybko wchłanialnych (sacharoza).

 

Jaki jest dopuszczalny poziom cukru przed posiłkiem, który nie wymaga modyfikacji dawki insuliny?

Jeśli poziom cukru we krwi mieści się w granicach 70 -130 mg% (3,9-7,2 mmol/1), to nie musisz modyfikować zaleconej dawki insuliny przed posiłkiem.

 

Mam 78 lat i od dwóch lat leczę tabletkami cukrzycę. Jakie są dla mnie odpowiednie poziomy cukru?

U osób w starszym wieku zaleca się, aby poziom cukru na czczo nie był wyższy niż 140 mg% (7,7 mmol/l), natomiast po posiłkach nie powinien przekraczać 200-220 mg% (11,1-12,2 mmol/l). Te nieco wyższe, dopuszczalne wartości cukru we krwi są podyktowane troską o niedocukrzenia - stany szczególnie niebezpieczne u ludzi starszych.  Od kilku miesięcy mam rozpoznaną upośledzoną tolerancję glukozy. Jestem co prawda otyła, ale w mojej rodzinie nikt nie chorował na cukrzycę.

 

Czy muszę liczyć się z perspektywą zachorowania?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF