Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PYTANIA O CUKRZYCĘ


Złe i dobre poziomy


Na cukrzycę choruję 10 lat. Od kilku miesięcy pojawia się w moczu cukier. O czym to świadczy? Czy to jest „gorsza“ cukrzyca?

Wystąpienie cukru w moczu świadczy o tym, że poziom glukozy we krwi przekroczył tzw. próg nerkowy. Wynosi on dla osób dorosłych około 180 mg% (10 mmol/1). Po przekroczeniu tej wartości nerki nie są w stanie zatrzymać glukozy w organizmie i jej nadmiar wydalany jest z moczem.

Od początku mojej cukrzycy, czyli od 6 lat, mam na ogół wysokie poziomy cukru, od 180 do 250 mg%, mimo stosowania różnych leków. Wymogów diety na ogół przestrzegam, ale mam nadwagę około 10 kg. Czym mi to grozi?

Długotrwale utrzymujące się wysokie poziomy glikemii powodują głębokie zaburzenia metaboliczne w całym organizmie i rozwój tzw. późnych powikłań cukrzycy. Objawia się to zaburzeniami funkcji ważnych dla życia narządów – serca, nerek, oczu, układu nerwowego.

Dzisiaj odebrałem z laboratorium wynik hemoglobiny glikozylowanej, który wynosi 10,2%. Lekarz po raz pierwszy zlecił mi takie badanie, choć choruję już 12 lat. Czy jest to dobry wynik?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF