Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PYTANIA O CUKRZYCĘ


Złe i dobre poziomy


Choruję od 2 lat. Rano bardzo często mam wysoki poziom cukru i na ogół budzę się z bólem głowy. Co może być tego przyczyną?

Przyczyną Twoich objawów są najprawdopodobniej niedocukrzenia w drugiej połowie nocy. Mogą być one powodem porannych bólów głowy u chorych z cukrzycą. Natomiast hiperglikemia jest wynikiem reakcji obronnej organizmu na zbytnie obniżenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemię). Powinnaś zmniejszyć wieczorną dawkę insuliny o przedłużonym działaniu
o 10%.

 

Mam podwyższony poziom cukru we krwi - lekarz mówi, że to cukrzyca. Czuję się jednak dobrze, nie mam żadnych dolegliwości i od wielu lat nie jadam słodyczy. Dlaczego wobec tego mam cukrzycę?

Podwyższony poziom cukru we krwi nie musi powodować zauważalnych dolegliwości. Z tego powodu cukrzycę dość często wykrywa się przypadkowo, na przykład podczas rutynowych badań okresowych. Poziom cukru wzrasta w sytuacjach, które powodują niedobór insuliny, albo gdy receptory insulinowe są na nie niewrażliwe. Wówczas we krwi może być nawet bardzo dużo insuliny, a glukoza nie może być spalana w komórkach i w nadmiarze znajduje się we krwi. Zaprzestanie spożywania słodyczy nie wyklucza zatem możliwości rozwoju cukrzycy.

 

Od wczoraj mam gorączkę sięgającą 39°C, bóle mięśni, suchy kaszel. Nie mam apetytu i prawie nic nie jem. Jakie dawki insuliny powinienem stosować w takiej sytuacji?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF