Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PYTANIA O CUKRZYCĘ


Złe i dobre poziomy


Jestem osobą samotną i boję się niedocukrzeń w nocy. Jak się zabezpieczyć przed ryzykiem dużych spadków stężenia cukru podczas snu?

Przy leczeniu cukrzycy tabletkami ryzyko nocnych hipoglikemii jest bardzo niewielkie. Wystarczy pamiętać o regularnym spożywaniu kolacji. Przy leczeniu zaś insuliną w dwóch lub więcej wstrzyknięciach na dobę powinieneś zjadać kolację oraz dodatkowy posiłek przed snem, którego wielkość możesz uzależnić od wartości poziomu cukru w oznaczeniu samokontrolnym.

 

Wiem, że podwyższony poziom cukru we krwi może przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Czy niedocukrzenia wpływają również na rozwój powikłań cukrzycowych?

Tak. Niedocukrzenia, szczególnie te o ciężkim przebiegu, sprzyjają rozwojowi powikłań naczyniowych oraz powikłań dotyczących układu nerwowego.

 

W jakich godzinach powinnam oznaczyć glikemię w nocy, aby wykluczyć przesypianie niedocukrzenia?

Zaleca się oznaczanie wartości cukru we krwi o godzinie 1., 3. i 6.

 

Chciałbym wybrać się na dłuższy spacer. Będę miał dużo więcej ruchu niż zazwyczaj. Jak zabezpieczyć się przed niedocukrzeniem?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF