Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Złe i dobre poziomy


Czy w chorobie z wysoką gorączką, przy której bardzo się pocę powinnam być szczególnie wyczulona na niedocukrzenia?

O ile racjonalnie się odżywiasz - to nie. Ostra choroba gorączkowa sprzyja raczej hiperglikemii, czyli przecukrzeniu.

 

Często, kiedy spędzam czas na działce miewam niedocukrzenia. W domu zdarzają mi się bardzo rzadko. Dlaczego?

Zapewne masz wówczas więcej ruchu, a może nawet podejmujesz większe wysiłki fizyczne? Podczas takiej aktywności pracujące mięśnie zużywają glukozę, jako paliwo energetyczne, w następstwie czego spada jej stężenie we krwi.

 

Zdarzyło mi się, że w trakcie spożywania obiadu oblał mnie zimny pot, miałem wyraźne objawy hipoglikemii. Czy to jest możliwe, żeby podczas jedzenia wystąpiło niedocukrzenie?

Tak, jest to możliwe. Być może opóźniłeś porę posiłku, a przecież potrzebny jest czas na strawienie pokarmu i jego wchłonięcie. Dopiero wówczas wpłynie on na podwyższenie stężenia cukru we krwi.

 

Bardzo dbam o wyrównanie poziomów cukru; prowadzę systematyczną samokontrolę i przestrzegam pór posiłków. Mimo to, zdarzają mi się niedocukrzenia, i to najczęściej w nocy poprzedzającej pójście na badania do laboratorium. Bardzo to zawsze przeżywam i może dlatego tak się dzieje?

Nadpobudliwość emocjonalna może sprzyjać hipoglikemiom. Być może też planowana wizyta w laboratorium sprawia, że bardziej rygorystycznie przestrzegasz wymogów diety cukrzycowej, co może wpływać na wyniki glikemii.

 

Po wstrzyknięciu wieczornej dawki insuliny, przed zjedzeniem kolacji, wziąłem gorącą kąpiel. Już po 10 minutach odczułem objawy niedocukrzenia, mimo że przed zastrzykiem skontrolowałem poziom cukru í nie byt zbyt niski. Dlaczego wystqpíła hipoglikemia?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF