Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

PYTANIA O CUKRZYCĘ


Złe i dobre poziomy


Bardzo dbam o wyrównanie poziomów cukru; prowadzę systematyczną samokontrolę i przestrzegam pór posiłków. Mimo to zdarzają mi się niedocukrzenia, i to najczęściej w nocy poprzedzającej pójście na badania do laboratorium. Bardzo to zawsze przeżywam i może dlatego tak się dzieje?

- Nadpobudliwość emocjonalna może sprzyjać hipoglikemiom. Być może też planowana wizyta w laboratorium sprawia, że bardziej rygorystycznie przestrzegasz wymogów diety cukrzycowej, co może wpływać na wyniki glikemii.

Po wstrzyknięciu wieczornej dawki insuliny, przed zjedzeniem kolacji, wziąłem gorącą kąpiel. Już po 10 minutach odczułem objawy niedocukrzenia, mimo że przed zastrzykiem skontrolowałem poziom cukru i nie był zbyt niski. Dlaczego wystąpiła hipoglikemia?

- Ogrzanie miejsca wstrzyknięcia powoduje, iż insulina wchłania się i zaczyna działać znacznie szybciej.

Czy wybór okolicy ciała, w którą wstrzyknę insulinę może mieć znaczenie w zapobieganiu hipoglikemii?

- W niektórych sytuacjach tak. Praca mięśni tej okolicy ciała, w którą wstrzyknięta została insulina powoduje szybsze jej wchłonięcie z tkanki podskórnej do krwi, co może spowodować dość gwałtowny spadek stężenia cukru we krwi. Nie należy więc wstrzykiwać insuliny w udo, planując na przykład grę w tenisa czy jazdę na rowerze.

Co powinienem zrobić, jeżeli mam wątpliwości, czy nagłe dziwne samopoczucie nie jest przejawem hipoglikemii?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF