Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CZEGO JASIA NAUCZYSZ...


Zmieńmy styl życia


Miażdżyca i jej następstwa stanowią znaczący problem zdrowotny. W większości krajów rozwiniętych, w tym także i w Polsce, jest najczęstszą przyczyną zgonów osób dorosłych.


Cechą charakterystyczną miażdżycy jest tworzenie się złogów cholesterolowych w błonie wewnętrznej tętnic, co prowadzi do zwężenia światła naczynia, upośledzenia przepływu krwi oraz niedokrwienia tkanek i narządów, a objawia się chorobą niedokrwienną, mogącą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, czy też niedokrwienia kończyn dolnych.

Źródłem cholesterolu są przenikające do ściany tętnicy kompleksy tłuszczowe osocza. Prawidłowo funkcjonująca najbardziej wewnętrzna część ściany naczynia stanowi barierę uniemożliwiającą nadmierne przechodzenie cząsteczek tłuszczowych. Jej uszkodzenie lub nadmiar cholesterolu w surowicy przyspiesza tworzenie się złogów miażdżycowych. Różne mogą być przyczyny uszkodzenia tej tak ważnej części ściany naczynia. Jedną z najczęstszych jest nadciśnienie tętnicze, prowadzące do mechanicznego uszkodzenia, także nikotyna i inne substancje zawarte w dymie tytoniowym, toksyny bakteryjne, wirusy czy krążące kompleksy immunologiczne.

Zwróć uwagę na przyczyny

Miażdżyca jest chorobą metaboliczną o wielu czynnikach przyczynowych. Rozwój zmian miażdżycowych zależy od współistnienia czynników genetycznie, czyli rodzinnie uwarunkowanych oraz niekorzystnych wpływów środowiska. Wspomniane już nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, prowadzące do nadmiernego poziomu cholesterolu we krwi oraz cukrzyca, stanowią główne czynniki ryzyka wczesnego wystąpienia objawów miażdżycy. Te czynniki są uwarunkowane genetycznie.

Jest na to sposób!

...


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF