Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

TEMAT DNIA


Znikające insuliny


Alarmują pacjenci, alarmują niektórzy aptekarze. W aptekach okresowo brakuje preparatów insulinowych, szczególnie Humalogu. Nikt oficjalnie nie wie dlaczego.


Problem nie jest nowy. Trzy lata temu na tych łamach w artykule ?Jest, ale go nie ma? sygnalizowaliśmy kłopoty z zaopatrzeniem diabetyków insulinozależnych w te leki ratujące ich życie, a zwłaszcza w Humalog, ale i Actrapid, Novorapid.

Deficyt analogów insuliny utrudnia życie chorym na cukrzycę także z powodu wprowadzenia nowych list leków refundowanych, na skutek czego diabetycy płacą za nie więcej.

Zamówienia aptek

reglamentowane

- Od ponad roku występują problemy z zaopatrzeniem w insuliny. Dotyczy to głównie Humalogu. Hurtownie farmaceutyczne nie zapewniają wystarczających dostaw ? informują w aptece Centrum Zdrowia w Głogowie.

- Zdarzają się sytuacje, kiedy hurtownia odmawia nam przyjęcia zamówienia na insuliny. Ostatnio to bywa coraz częściej. Zdarza się, że pacjenci muszą czekać na realizację recept z preparatami insulinowymi, najczęściej Humalogiem ? słyszymy w Aptece Familijnej w Lublinie.

- Mamy nieustające braki w zaopatrzeniu naszych aptek w insuliny, zwłaszcza w Humalog ? mówi Patrycja Staniaszek, koordynator ds. zamówień leków sieci aptek Arnika z centralą w Olsztynie, obejmującej 16 własnych placówek i 27 franczyzowych w kraju.

- Nasze zamówienia są reglamentowane przez hurtownie farmaceutyczne. Raz jest ten preparat dostępny, a innym razem nie. Jeśli jest, to wielkość dostawy jest przypisywana do danej apteki. Właściwie nie wiem z czego wynika ta polityka.

Tymczasem firmy farmaceutyczne i producenci twierdzą, że na rynek polski wypuszczają taką ilość preparatów insulinowych, jaka jest niezbędna polskim pacjentom. My jako apteki natomiast widzimy, że coś dziwnego dzieje się na poziomie hurtowni, a współpracujemy z dużymi, największymi hurtowniami.

- Nadal są kłopoty z zaopatrzeniem w preparaty insulinowe ? twierdzi mgr farmacji (personalia do wiadomości redakcji) z Apteki ?Pod Wieżą? w Krakowie. - Zdarza się, że mogę sobie zamówić potrzebną ilość tych leków, ale jak mi zejdą, to później takiej insuliny już nie mogę zamówić. Czasem nawet przez dwa tygodnie muszę czekać

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF